Protest ws. rozbiórki kamienicy po hotelu “Piast”

29496034_1170722926397362_7058274848232964096_o

W sobotę 24 marca, o godz. 16:00, na placu Zwycięstwa (vis a vis fontanny i przystanku autobusu linii nr 62) odbędzie się protest szczecińskich stowarzyszeń i ruchów społecznych przeciwko rozbiórce kamienicy po byłym hotelu Piast, a także przeciwko zaniedbywaniu przedwojennej wartościowej zabudowy Szczecina przez miejskie instytucje i służby konserwatorskie.

Prosimy wszystkich ludzi dobrej woli, którzy mają już dosyć takiego obrazu miasta o liczne przybycie i wsparcie wydarzenia – wystarczy, że po prostu będziecie z nami :)!

Wpływ na naszą decyzję aby zaprotestować miał skandaliczny przebieg wydarzeń w sprawie kamienicy Piast i nieskuteczne działania miejskich/powiatowych służb, które nie dają dziś żadnej nadziei i gwarancji na ocalenie obiektu. Wręcz przeciwnie – miejskie organy zdają się działać na korzyść interesu inwestora, który dąży do rozbiórki obiektu.

Liczymy, że protestując publicznie pokażemy jasno i wyraźnie, iż nie ma zgody na takie metody pozbywania się kłopotu, jak masowe rozbiórki zaniedbanej historycznej zabudowy, czy świadome doprowadzanie zabytków do ruiny w celu budowy w ich miejscu obiektów deweloperskich. Oprócz dawnego hotelu Piast mamy wiele tego typu negatywnych przykładów w mieście (Bolinko, willa w Podjuchach, zaniedbana kamienica przy ul. Św. Ducha, zapuszczone osiedla w Dzielnicy Północ, itd…)

Domagamy się sporządzenia i uchwalenia Gminnego Programu Rewitalizacji oraz wpisu do rejestru kamienicy po hotelu Piast, ale także skutecznej ochrony wartościowych obiektów narażonych na rozbiórkę, szczególnie tych ujętych w Gminnej Ewidencji Zabytków oraz objętych ochroną w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego.

Żądamy zachowania kamienicy po hotelu Piast, przynajmniej oryginalnych fasad z odtworzoną stolarką okienną wg historycznej formy. Żądamy także ukarania odpowiedzialnych za obecny stan rzeczy podmiotów. Stoimy na stanowisku, że rozbiórka kamienicy będzie działaniem wyjątkowo szkodliwym dla dziedzictwa i krajobrazu kulturowego Szczecina oraz kolejnym prezentem dla niesumiennych inwestorów.

SOBOTA 24 MARCA, godz. 16:00, skwer przed kamienicą, obok przystanku linii 61

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 

*