Miastowi – przegląd filmów o mieście

 Pacific-Electric-Red-Cars-Awaiting-Destruction

Zapraszamy do Środka – Śródmiejskiego Punktu Sąsiedzkiego na krótki przegląd filmów o mieście. Wstęp wolny!
10. października: La Comuna 9
14. listopada: Krajobraz mojego miasta
12. grudnia: Wpuszczeni w korek
09. stycznia: Miasto w ruchu

  LC9_poster_A3_czerwony

La Comuna 9. Odzyskując miasto / La Comuna 9. Reclaiming a City
To dokument o ludziach tworzących swoje miejskie środowisko i wyjątkowym procesie partycypacyjnym, który im to umożliwia. Na przykładzie La Comuna 9, jednej z dzielnic w Medellin w Kolumbii, twórczynie pokazują, co dzieje się, gdy ludzie poprzez budżet partycypacyjny zyskują kontrolę nad środkami finansowymi gminy czy dzielnicy. Jest to fascynująca podróż przez sąsiedztwa, w czasie której poznajemy osoby, które weszły w “codzienną politykę”, by zmieniać otaczającą je rzeczywistość. To również “przewodnik” po procesie budżetu partycypacyjnego. Może stać się on inspiracją dla liderek i liderów na całym świecie.

22829806_177423599501500_6077526177107190459_o

Krajobraz mojego miasta
Film powstał w ramach zainaugurowanej w 2016 roku kampanii społecznej pod tym samym tytułem. Zarówno kampania, jak i materiał filmowy poruszają aktualny problem, jakim jest wygląd polskich miast, miasteczek, wsi. Wielkoformatowe billboardy, pasteloza elewacji, brak spójności w planowaniu i cicha zgoda na wszechobecną krzykliwość reklam – wszystko to sprawia, że nie tylko przestrzeń publiczna jest coraz bardziej zaśmiecona, co wpływa na nasz stosunek do niej, ale też często uniemożliwia nam, mieszkańcom, docenianie kunsztu architektonicznego, wartości historycznej budynków, naszego dziedzictwa. 

contested-streets-600x390

Miasto w ruchu / Contested streets
Film opowiada historię ulic Nowego Jorku od czasów przed ekspansji samochodu do teraźniejszości. Wyjaśnia, w jaki sposób to miasto – niegdyś posiadające najlepiej rozwinięty transport publiczny w Stanach Zjednoczonych – powoli rezygnowało z niego na rzecz motoryzacji. Przedstawia jak pierwotna wielowymiarowa koncepcja ulicy jako przestrzeni publicznej ustępowała przekształcaniu jej w wyludnioną arterię z niekończącymi się sznurami samochodów.

taken_for_a_ride

Wpuszczeni w korek / Taken for a ride
To film dokumentalny z 1996 roku ukazujący historię zniszczenia sieci tramwajowych w dużych miastach USA i związanych z tym konsekwencji społeczno-gospodarczych. Strategia lobby autostradowego była genialnie prosta – zniszczenie transportu publicznego przełoży się na wzrost liczby sprzedawanych samochodów. Kiepski transport publiczny to więcej samochodów osobowych, więcej samochodów to więcej sprzedanego paliwa i korków, więcej korków to konieczność budowania nowych dróg, nowe drogi ułatwiają poruszanie się nowych aut, które z kolei generują nowe korki… Koło zysków obraca się samo.

Przegląd organizujemy wspólnie ze stowarzyszeniem “Oswajanie Sztuki” oraz Radą Osiedla Śródmieście-Zachód.
Dziękujemy serdecznie autorkom filmu “La Comuna 9″ Annie Bednarczyk i Indze Hajdarowicz za udostępnienie filmu.
Dziękujemy serdecznie Instytutowi Spraw Obywatelskich w Łodzi za udostępnienie filmów “Miasto w ruchu” oraz “Wpuszczeni w korek”.
Dziękujemy serdecznie Narodowemu Instytutowi Dziedzictwa za udostępnienie filmu “Krajobraz mojego miasta”.

TERMIN:
10 października (wtorek) godz. 19
14 listopada (wtorek) godz. 19
12 grudnia (wtorek) godz. 19
09 stycznia (wtorek) godz. 19

MIEJSCE:
Środek. Śródmiejski Punkt Sąsiedzki, ul. bł. Królowej Jadwigi 44b – wejście od ul. Boh. Getta Warszawskiego przy sklepie Andergrand.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 

*