Miastowi – przegląd filmów o mieście

 Pacific-Electric-Red-Cars-Awaiting-Destruction

Zapraszamy do Środka – Śródmiejskiego Punktu Sąsiedzkiego na krótki przegląd filmów o mieście. Wstęp wolny!
10. października: La Comuna 9
14. listopada: Miasto w ruchu
12. grudnia: Wpuszczeni w korek

  LC9_poster_A3_czerwony

La Comuna 9. Odzyskując miasto / La Comuna 9. Reclaiming a City
To dokument o ludziach tworzących swoje miejskie środowisko i wyjątkowym procesie partycypacyjnym, który im to umożliwia. Na przykładzie La Comuna 9, jednej z dzielnic w Medellin w Kolumbii, twórczynie pokazują, co dzieje się, gdy ludzie poprzez budżet partycypacyjny zyskują kontrolę nad środkami finansowymi gminy czy dzielnicy. Jest to fascynująca podróż przez sąsiedztwa, w czasie której poznajemy osoby, które weszły w “codzienną politykę”, by zmieniać otaczającą je rzeczywistość. To również “przewodnik” po procesie budżetu partycypacyjnego. Może stać się on inspiracją dla liderek i liderów na całym świecie.

contested-streets-600x390

Miasto w ruchu / Contested streets
Film opowiada historię ulic Nowego Jorku od czasów przed ekspansji samochodu do teraźniejszości. Wyjaśnia, w jaki sposób to miasto – niegdyś posiadające najlepiej rozwinięty transport publiczny w Stanach Zjednoczonych – powoli rezygnowało z niego na rzecz motoryzacji. Przedstawia jak pierwotna wielowymiarowa koncepcja ulicy jako przestrzeni publicznej ustępowała przekształcaniu jej w wyludnioną arterię z niekończącymi się sznurami samochodów.

taken_for_a_ride

Wpuszczeni w korek / Taken for a ride
To film dokumentalny z 1996 roku ukazujący historię zniszczenia sieci tramwajowych w dużych miastach USA i związanych z tym konsekwencji społeczno-gospodarczych. Strategia lobby autostradowego była genialnie prosta – zniszczenie transportu publicznego przełoży się na wzrost liczby sprzedawanych samochodów. Kiepski transport publiczny to więcej samochodów osobowych, więcej samochodów to więcej sprzedanego paliwa i korków, więcej korków to konieczność budowania nowych dróg, nowe drogi ułatwiają poruszanie się nowych aut, które z kolei generują nowe korki… Koło zysków obraca się samo.

Przegląd organizujemy wspólnie ze stowarzyszeniem “Oswajanie Sztuki” oraz Radą Osiedla Śródmieście-Zachód.
Dziękujemy serdecznie autorkom filmu “La Comuna 9″ Annie Bednarczyk i Indze Hajdarowicz za udostępnienie filmu.
Dziękujemy serdecznie Instytutowi Spraw Obywatelskich w Łodzi za udostępnienie filmów “Miasto w ruchu” oraz “Wpuszczeni w korek”.

TERMIN:
10 października (wtorek) godz. 19
14 listopada (wtorek) godz. 19
12 grudnia (wtorek) godz. 19

MIEJSCE:
Środek. Śródmiejski Punkt Sąsiedzki, ul. bł. Królowej Jadwigi 44b – wejście od ul. Boh. Getta Warszawskiego przy sklepie Andergrand.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 

*