,

Rozpoczynamy Konkurs na Najlepszą Renowację Roku 2012!

renowacja 2012

Rozpoczyna się decydująca faza konkursu na Najlepszą Renowację Roku 2012. Zachęcamy do oddawania głosu na najlepszą Państwa zdaniem renowację oraz przekazanie informacji dalej. Głosować można do czwartku 4 lipca 2013 r. do godz. 12.00 na naszej stronie internetowej. Poniżej przedstawiamy wypowiedzi Prezesa Stowarzyszenia SENS Damiana Lachowskiego, Miejskiego Konserwatora Zabytków Pani Małgorzaty Gwiazdowskiej oraz Zastępcy Prezydenta Miasta Szczecina Pana Piotra Mynca odnośnie konkursu.

Niech wygra najlepsza renowacja! ;)

Już po raz piąty mamy zaszczyt organizować plebiscyt na Najlepszą Renowację Roku. Tym razem dzięki pracy wielu osób z Forum Polskich Wieżowców, możemy poddać ocenie renowacje, które zakończyły się w roku 2012. Ze względu na olbrzymią ilość tego typu inwestycji w Szczecinie, po raz drugi głosowanie odbędzie się dwuetapowo. Pierwsza część, to eliminacje, które odbyły się na SkyscraperCity. Druga, to otwarte głosowanie, dla wszystkich zainteresowanych Mieszkańców, które dostępne jest na naszej oficjalnej stronie internetowej. Coroczne wydarzenie, jest bardzo bliskie naszym sercom i traktujemy je jako misję, mającą na celu propagowanie dobrych wzorców przy pracach remontowych, a także zwiększenie świadomości oraz co za tym idzie wrażliwości na naszą bezcenną XIX i XX wieczną tkankę miejską. Wkład w ten stan rzeczy po raz drugi docenia Pan Prezydent Piotr Krzystek, który obłożył konkurs swoim mecenatem oraz Pani Miejska Konserwator Zabytków Małgorzata Gwiazdowska, która wspiera nas patronatem oraz merytorycznie. Zapraszam serdecznie do wyboru Miss Renowacji za ubiegły rok. Doceńmy wkład i pracę ludzi, dla których ich domy są czymś więcej niż miejscem zamieszkania. Serdecznie gratuluję wszystkim, którzy zdecydowali się na remonty oraz życzę powodzenia w nadchodzących szrankach!

Damian Lachowski
Prezes Stowarzyszenia Estetycznego i Nowoczesnego Szczecina

Konkurs na najlepszą renowację kamienicy w Szczecinie, prowadzony jest od kilku lat we współpracy z miejskim konserwatorem zabytków
i realizowany z inicjatywy Stowarzyszenia SENS.
Ranga tego wydarzenia, sprawiła, że tegoroczna edycja konkursu objęta została Patronatem Prezydenta Miasta. Kolejne jego edycje pokazują, jak mieszkańcy coraz lepiej radzą sobie z remontami zabytkowej substancji miasta, jak bardzo zależy im na staranności wykonanych prac i zarazem zachowaniu historycznej kompozycji zabytku, którego wartości są świadomi. Impreza cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców, co pokazuje między innymi wzrastająca rokrocznie liczba zgłaszanych obiektów. Pozwala przybliżyć walory zabytkowe szczecińskiej zabudowy mieszkaniowej, z którą mieszkańcy miasta się identyfikują, dbając nie tylko o zachowanie wygody, zgodnej ze współczesnymi standardami, ale także o utrzymanie historycznej kompozycji i autentyczności materii zabytkowej.

Małgorzata Gwiazdowska
Miejski Konserwator Zabytków

Sam przegląd konkurencji w 2012 dowodzi, że Szczecinianie – najczęściej wspólnoty mieszkaniowe – nie tylko radzą sobie z remontem ich nieruchomości, ale i coraz częściej przykładają olbrzymia wagę do przywrócenia kamienicy jej pierwotnego blasku. Pieczołowicie odtwarzają detal, we współpracy ze specjalistami stosują ciekawą, historycznie uzasadnioną kolorystykę. Odnowa miasta, przywrócenie funkcjonalności i urody jego wizerunkowi to nie tylko utrzymane w dobrym stanie i czyste jezdnie i chodniki, dobrze dobrany mebel uliczny i zieleń w przestrzeniach publicznych. Proces nie będzie też skuteczny gdy oprzemy go wyłącznie o kompleksowe projekty rewitalizacji jak to ma miejsce w tzw. kwartałach Turzyńskich czy wokół placu Zamenhoffa.
Dopiero staranne, oparte nie tylko na przesłankach technicznych i ekologicznych, ale też kulturowych remonty wszystkich budynków w mieście (także nie objętych formalna ochroną konserwatorską) oraz dbałość o ład, czystość i zieleń na terenie posesji mogą dać kompleksowy efekt. Wysiłek i zaangażowanie w przygotowanie i przeprowadzenie remontów prezentowanych w toku konkursu budynków w mieście są godne uznania. Pokazują, że znaczny nakład finansowy związany z tymi pracami może dać dodatkowy efekt: satysfakcję właścicielom i mieszkańcom odnawianego domu oraz urodę otoczenia użytkownikom przestrzeni publicznej, nam Szczecinianom. Konkurs stwarza szansę na debatę – z udziałem fachowców miedzy innymi Miejskiego Konserwatora Zabytków – które realizacje są bardziej udane, jakie w innych popełniono błędy. Pokazuje możliwości, promuje dobre wzorce w istotnym działaniu na rzecz utrzymania nieruchomości – ich remontach, które mają kluczowe znaczenie dla tego jak zmieniał się będzie obraz Szczecina. Niewątpliwie ma sens.

Piotr Mync
Zastępca Prezydenta Miasta

renowacja 2012

Komentarze

1 osoba skomentowała artykuł: Rozpoczynamy Konkurs na Najlepszą Renowację Roku 2012!

  • Helena

    Wielka radość ze zwycięstwa!Nasza “staruszka” kamienica wygrała konkurs!Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego. Niewątpliwym atutem naszej remowacji jest to, że wszystkie okna mają zachowaną jednolitą formę, czego innym niestety zabrakło. Zdjęcie zrobione na potrzeby konkursu nie oddaje w pełni jej uroku. Przyjdźcie i zobaczcie ją teraz z ukwieconymi balkonami. Jeszcze jedna jej zaleta, to wyremontowana klatka schodowa z zachowanymi ksztaltami tralek. Na oknach firanki i kwiaty. To jest NASZA kamienica i o nią staramy się dbać. Dlatego też dzięki naszym i Waszym głosom wygrała! Jesteśmy z tego bardzo dumni! mamy nadzieję, że na uroczystość ogłoszenia wyników konkursu my, jej mieszkańcy zostaniemy zaproszeni. W końcu wielu z nas mieszka tam od urodzenia… Pozdrawiam serdecznie i gratuluję pomysłu zorganizowania tego konkursu!

Dodaj komentarz

 

 

*