,

Poparcie dla projektu ustawy o ochronie krajobrazu przygotowanego przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego

chaos reklamowyNasze Stowarzyszenie wraz z siedmioma innymi organizacjami z całej Polski przesłało do Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego wspólny list poparcia dla nowej ustawy o ochronie krajobrazu:

- Krakowskie Stowarzyszenie Przestrzeń-Ludzie-Miasto
- Stowarzyszenie Inwestycje dla Poznania
- Stowarzyszenie Forum Rozwoju Lublina
- Stowarzyszenie Forum Rozwoju Olsztyna
- Stowarzyszenie Forum Rozwoju Warszawy
- Stowarzyszenie Projekt Bydgoszcz
- Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia

Czujemy się zobligowani do takiego zabrania głosu, jako że ustawa napotkała już silny sprzeciw firm zainteresowanych ekonomicznie ustawą, a raczej tym, aby ustawa w obecnym kształcie nie ujrzała światła dziennego. Co ciekawe przedstawiciele tych samych firm nieoficjalnie przyznają, że i oni są za tym, aby przestrzeń publiczną a dokładniej tą jej część “opanowaną” przez szeroko rozumiane nośniki reklamowe – uporządkować. Jako argument podają, że reklama umieszczona w atrakcyjnym miejscu a nieprzytłoczona innymi, nieestetycznymi nośnikami ma dużo większą wartość (również finansową) niż ta ginąca w gąszczu innych, chaotycznie rozmieszczanych bez żadnego planu.

Poniżej przedstawiamy opinię Stowarzyszenia Estetycznego i Nowoczesnego Szczecina. Liczymy, że głos 8 dużych organizacji z 8 wielkich miast Polski będzie na tyle silnym głosem poparcia, że Prezydent nie zrezygnuje z kontynuowania prac nad wprowadzeniem ustawy.

Szczecin, dnia 19 czerwca 2013 r.

Kancelaria Prezydenta RP
Biuro Projektów Programowych
ul. Wiejska 10
00-902 Warszawa

Wychodząc naprzeciw inicjatywie Pana Prezydenta RP w przedmiocie opracowania projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu z dnia 21 maja 2013 r., Stowarzyszenie Estetycznego i Nowoczesnego Szczecina pragnie wyrazić poparcie dla stanowiska Stowarzyszenia Forum Rozwoju Lublina wyrażonego z piśmie z dnia 18 czerwca 2013 r. adresowanego do Biura Projektów Programowych Kancelarii Prezydenta RP (w załączeniu).
Pragniemy przyłączyć się do głosu tej części społeczeństwa, która nie posiadając bezpośredniego interesu ekonomicznego w proponowanych zmianach, a kierując się takimi przesłankami aksjologicznymi jak elementarne poczucie estetyki, szacunek dla dziedzictwa historycznego oraz walorów krajobrazowych, czy wreszcie zdrowy rozsądek, stanowczo opowiada się za umiarem w funkcjonowaniu reklamy zewnętrznej .
Wśród doktryny prawnej co najmniej od 2001 postuluje się wzmocnienie prawnej ochrony krajobrazu na wzór czeski czy słowacki. Jako przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego przyłączamy się do tego stanowiska, popierając zdecydowane działania administracyjne, przywracające właściwą rangę zaniedbywanemu dotąd planowaniu przestrzennemu, które nie uchybiając w żadnej mierze wartościom demokratycznego państwa prawnego, w tym własności prywatnej, skutecznie zabezpieczać może interes ogółu społeczeństwa – interes wyrażający się w tworzeniu przyjaznych mieszkańcom i otwartych przestrzeni publicznych, gdzie reklama jest dopełnieniem, a nie treścią – wysokiej jakości przestrzeni, której wpływu na szacunek i identyfikację z własnym państwem przecenić nie sposób.
Z wyrazami szacunku,

Damian Lachowski
Prezes Stowarzyszenia Estetycznego i Nowoczesnego Szczcina

Załączniki:
kopia pisma Stowarzyszenie Forum Rozwoju Lublina z dnia 18 czerwca 2013 r.

Projekt ustawy o ochronie krajobrazu
wspólny głos poparcia przygotowany przez Stowarzyszenie Forum Rozwoju Lublina

Komentarze

1 osoba skomentowała artykuł: Poparcie dla projektu ustawy o ochronie krajobrazu przygotowanego przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego

  • Serafina

    We have learn a few exceptional material the following. Surely truly worth bookmarking pertaining to revisiting. I personally astonish how a great deal test you determine to make this kind of amazing beneficial web site.

Dodaj komentarz

 

 

*