, ,

Otrzymaliśmy odpowiedzi w sprawie zabytkowej pompy miejskiej na ul. Felczaka

pompaOtrzymaliśmy e-mailem odpowiedzi na zadane przez nas pytanie dotyczące uszkodzenia zabytkowej pompy miejskiej od Pana Tomasza Makowskiego z Zakładu Wodociągów i Kanalizacji oraz Pani Małgorzaty Gwiazdowskiej – Miejskiego Konserwatora Zabytków.

09.01.2013 r.

Witam i uprzejmie informuję, że w zeszłym roku podjęliśmy wspólnie ze ZWiKiem systematyczną renowację zabytkowych pomp ( mechanizm + korpus zewnętrzny), w ramach której wykonywana jest również rekonstrukcja wszystkich brakujących elementów. Prace będą kontynuowane także w tym roku od wiosny. Z powodu braku środków pracami nie są objęte wszytkie pompy jednocześnie. Mam nadzieję zakończyć renowację zabytkowych pomp Szczecina najpóźniej do końca 2014 roku. Niewykluczone, że jeszcze w tym roku pompa przy ul. Felczaka także zostanie poddana kompleksowej renowacji. W zeszłym roku zakończyliśmy kompleksową renowację pomp usytuowanych przy ulicach Grodzkiej/Mariackiej, Grodzkiej/Tkackiej, Boh. Getta Warsz, Jana Pawła II/ Mazurskiej, Wyzwolenia/Rayskiego, Mamy także już wykonane częściowo modele potrzebne do odlewu brakujących elementów.

Pozdrawiam
Małgorzata Gwiazdowska
Miejski Konserwator Zabytków
Urząd Miasta Szczecin

10.01.2013 r.

Witam i jeszcze tytułem uzupełnienia.
Pompa przy ul Felczaka nie została uszkodzona. Korona została zdemontowana przez ZWiK do wykonania modelu, ktory posłuży do odlania brakująych koron na innych pompach. W tym roku m.in. ta pompa będzie poddana kompleksowej renowacji.

Pozdrawiam
Małgorzata Gwiazdowska
Miejski Konserwator Zabytków
Urząd Miasta Szczecin

Odpowiedź Pana Tomasza Makowskiego z Zakładu Wodociągów i Kanalizacji:

10.01.2013 r.

Witam.
Zwieńczenie pompy przy ul. Felczaka zostało zdemontowane przez szczecińskie wodociągi.Korona posłuży do wykonania – odlania podobnych elementów, których pozbawione są inne pompy w Szczecinie. Z pewnością wróci ona na swoje miejsce. W miarę posiadanych środków będziemy chcieli odlewać kolejne elementy pomp, które są kradzione lub uszkadzane w pozostałych XIX w . “berlinkach”. Z pewnością pompa na Felczaka straciła na pewien okres “część” swojej godności za co przepraszam mieszkańców naszego miasta.
Pozdrawiam Tomasz Makowski

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 

*