, , ,

Projekt Aleja Zamkowa – koncepcja przedłużenia ciągu pieszego Alei Kwiatowej w stronę Zamku Książąt Pomorskich

Przedstawiamy Państwu koncepcję przedłużenia szczecińskiego Złotego Szlaku od Alei Kwiatowej w stronę Zamku Książąt Pomorskich.

Projekt zakłada udostępnienie pieszym i rowerzystom niewykorzystanej obecnie przestrzeni znajdującej się pomiędzy jezdniami Trasy Zamkowej. Poprzez wybudowanie deptaku oraz ścieżki rowerowej, zamontowanie atrakcyjnej małej architektury oraz – co bardzo ważne – nasadzenie drzew, Aleja Zamkowa stanie się naturalnym przedłużeniem najpiękniejszego szlaku spacerowego Szczecina, który kończy się obecnie na budowanym zegarze słonecznym. Aleja Zamkowa będzie zaczynać się przy parkingu pod Trasą Zamkową. Umożliwi dojście do Zamku Książąt Pomorskich, budowanego Muzeum Przełomów, kościoła pw. św. św. Piotra i Pawła, Piwnicy Kany, monumentalnego Masztu ze statku Kapitan Maciejewicz czy zabytkowej pompy wodnej… Gęste nasadzenie drzew nie tylko uczyni szlak pieszo-rowerowy atrakcyjnym, ale pozytywnie wpłynie na odbiór wlotu Trasy Zamkowej do centrum Szczecina, który swymi autostradowymi rozmiarami kładzie się cieniem na przylegającą doń zabytkową zabudowę.

Projekt Aleja Zamkowa to nasza kolejna propozycja na tworzenie miasta dla ludzi. Miejsce, w którym królują obecnie samochody, a które sąsiaduje z bardzo atrakcyjną zabudową, w łatwy sposób może stać się atrakcyjnym ciągiem pieszo-rowerowym. Jednocześnie, co pokazaliśmy w wideo prezentacji, mamy pomysł na dużo rozleglejsze zmiany w okolicy Bramy Królewskiej. To kolejne atrakcyjne z punktu widzenia zabytkowej architektury miejsce, które pełni obecnie rolę rozbudowanego węzła komunikacyjnego. Bez szkody dla płynności ruchu kołowego, w łatwy sposób można włączyć Bramę Królewską w atrakcyjny, szeroki, zachęcający do spacerów ciąg pieszo-rowerowy.

Zachęcamy do zapoznania się z wideo prezentacją przygotowaną przez nasze Stowarzyszenie. Projekt zostanie przedstawiony oficjalnie we wrześniu.

Komentarze

6 osób skomentowało artykuł: Projekt Aleja Zamkowa – koncepcja przedłużenia ciągu pieszego Alei Kwiatowej w stronę Zamku Książąt Pomorskich

 • Jolanta

  Pomysł jak najbardziej trafiony.Podoba mi się.Będzie bardzo ładnie i przyjaźnie.

  • WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDd3W JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJIOgraniczenia w zakresie kioyzstanra z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osf3b. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw.1 – Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądf3w oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.2 – Cenzura prewencyjna środkf3w społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane.LEGIONNAIRE 27605 | 06.06.2012 09:49| | zablokuj ——————————————————Panie Janke jak nie umiesz czytać, to każ sobie przeczytać!

 • Józef

  Zasadniczo problem z tym pomysłem jest taki że ciąg owy spacerowy miałby proiwadzić pod trasę zamkową pomiędzy nitkami jej czyli miejsce co najmniejni urokliwe. Być może lepszym rozwiązaniem uwzględniajac planowane zagospodarowanie skarpy zamkowej byłoby wykorzystanie tej przestrzeni (pomiędzy nitkami trasy) jako zjazd do zawracania, który w obecnym wymiarze pełni droga usytuowana pod skarpą. Zagospodarowanie skarpy powinno mieć miejsce kompleksowo wraz z tą drogą (najlepiej w sposób oddzielajacy (np. murem “obronnym” z blanklami) od arterii drogowej tak by klimat zamku i podzamcza nie był zakłócany ruchem kołowym i generowanym przezeń hałasem. Stąd wątpliwości czy aby korzystne i niezbędne było przedłużanie ciągu spacerowego pomiedzy pasami drogi krajowej. Pytanie czy spacer w takich realiach to przyjeność i czy znalazłoby się wielu pasjonatów spędzania w tym ciągu wolnego czasu. Obawiam się że nie. Piknik na płycie lotniska byłby taką samą przyjmenością. Aleja “kwiatowa” jest tego przedsmakiem.

 • Damian Lachowski

  Proszę zauważyć, iż taki ciąg po pierwsze dałby łatwe dojście do parkingów pod TZ oraz połączyłby Złoty Szlak z terenami nadodrzańskimi

 • Einer

  Argument o latwym dojsciu jest troche naciagany. Droga na parking ma tyle samo przeszkod co chodzenie wzdluz niej po istniejacych chodnikach. Nawet wiecej bo nie ma tam swiatel a wprowadzenie nowych zmieniloby cala organizacje ruchu. Teraz mozna tam dojsc niemal bez swiatel, szybko i sprawnie.

  Prowadzenie sciezki pod trase zamkowa jest trasa do nikad. Spacery na parking to nie jest maksymalny efekt do uzyskania i nie bedzie to ruch rekreacyjny ani turystyczny, a trzeba wlasnie rozroznic kto i po co ma isc taka aleja.

  Jak pisalem na fb duzo wiekszy sens ma poprowadzenie tej sciezki wzdluz domkow profesorskich i dalej albo do zamku gora, albo na panienska dolem. Tym sposobem tworzy sie cos bardziej atrakcyjnego dla turysty, duzo bardziej dostepnego, jednoczesnie pozwalajacego na to by w sasiedujacych z taka trasa budynkach rozwijal sie potencjal komercyjny.

  Nie trzeba przy tym budowac nowego systemu swiatel i komplikowac trasy. To juz jest gotowe. Wymaga jedynie prac nad estetyka i meblami miejskimi.

  Ludzie ida na skroty. Sciezka, nawet ze zlota, a prowadzaca pod trase zamkowa, nie bedzie atrakcyjniejsza niz droga przez zamek na starowke czy przez malopolska na waly chrobrego.

 • Damian Lachowski

  “jednoczesnie pozwalajacego na to by w sasiedujacych z taka trasa budynkach rozwijal sie potencjal komercyjny.” to jest bardzo dobry argument. Proszę o przesłanie do mnie maila na adres: d.lachowski@sens.szczecin.pl – widzę, że masz sporo trafnych spostrzeżeń, może chciałbyś wnieść coś od siebie do tego projektu? Niedługo przedłożymy to na komisji radnych, pozdrawiam

Dodaj komentarz

 

 

*