, , , ,

Projekt Jedna Ulica Rocznie – koncepcja zagospodarowania pl. Zamenhofa i ul. Rayskiego

Przedstawiamy Państwu stworzoną przez nasze Stowarzyszenie koncepcję zagospodarowania pl. Zamenhofa oraz ulic do niego dochodzących.

Zmiany zagospodarowania ulicy Rayskiego były bodźcem do nowej koncepcji, jaka narodziła się w stosunku do Śródmieścia. Niezwykle owocne debaty w Wydziale Rozwoju Miasta pozwoliły nam spojrzeć szerzej na kwestię tego obszaru naszego miasta. Przygotowaliśmy nowy, kompleksowy program rewitalizacji, który skupiony jest wokół zmian estetyczno-funkcjonalnych.

„Jedna Ulica Rocznie” – to nazwa rzeczonego programu, która nawiązuje do jego podstawowych założeń, czyli kompleksowości zmian infrastrukturalnych, które niosą za sobą znaczną poprawę estetyki oraz funkcjonalności Śródmieścia. Obecnie jest to obszar, którego 90% powierzchni zajmują samochody, chodniki są nierówne i brak na nich dostatecznej czystości. Przede wszystkim z tych powodów ta część miasta jest nieatrakcyjna nie tylko dla turystów, ale i dla samych mieszkańców. Proponujemy remont jednej śródmiejskiej ulicy rocznie, który obejmowałby wymianę nawierzchni jezdni, chodnika, zmianę sposobu parkowania (przywrócenie chodnika pieszym), dodanie elementów małej architektury (zieleń, ławki itp.) oraz uspokojenie ruchu kołowego. W połączeniu z dodatkowymi, równie ważnymi działaniami o charakterze rewitalizacyjnym (poprawa oświetlenia, eliminacja zjawisk patologicznych, skuteczniejsze egzekwowanie prawa), możemy z roku na rok, realnie zmieniać Śródmieście.

Przedstawiona koncepcja zagospodarowania pl. Zamenhofa pokazuje jak wiele możemy zyskać inwestując w śródmieście. Przystosowanie śródmiejskich ulic do ruchu lokalnego zamiast tranzytowego, ułatwienie poruszania się pieszym i rowerzystom, uatrakcyjnianie przestrzeni publicznej – to trendy spotykane już nie tylko w miastach zachodnioeuropejskich ale i w dynamicznie rozwijających się dużych miastach polskich.


Komentarze

2 osób skomentowało artykuł: Projekt Jedna Ulica Rocznie – koncepcja zagospodarowania pl. Zamenhofa i ul. Rayskiego

  • Paweł

    Już niedługo :).

  • Józef

    Pomysł ciekawy … lecz nazbyt asekuracyjny. Dlaczego nie wyłączono całkowicie z ruchu kołowego placu Zamenhoffa ? Częściowe wyłączanie to tu … to tam jest tylko półśrodkiem. Wciąż po stronie włodarzy miasta i jak widać ciał NGO brak odwagi by wcielać w zamysł “odmechapojazdowienia” obszaru miasta.

Dodaj komentarz

 

 

*